Psa s PP nebo bez PP?

Úvod | Psa s PP nebo bez PP?

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: psi-kocky.cz

Každý budoucí majitel pejska stojí jednou před touto otázkou. Pokud ví, že by se rád zúčastnil výstav, nebo se v budoucnu věnoval chovu, právě toho svého oblíbeného plemene, není zde co řešit, volí psa s průkazem původu. Pokud si ale říkáte „Ne, já na výstavy jezdit nebudu a chov mne také nezajímá.“, neznamená to, že pes bez PP je ta správná volba. Průkaz původu není totiž jen kus papíru ze kterého se dozvíte jméno babičky vašeho štěňátka. Není to ani důvod k vychloubání se před známými, „Ať vidí, že na to máme.“ Tento doklad vám v první řadě zaručí, že si kupujete právě to plemeno, o které máte zájem. Spousta lidí byla doběhnuta ziskuchtivými množiteli psů. Slyšela jsem o případu chovatele plavých hovavartů a zlatých retrívrů, který v případě zájmu o jedno z těchto plemen, nemajíc ho zrovna „na skladě“ prodal klidně štěně plemene druhého, vydávajíc je za to, o které měl nový majitel právě zájem. A to zdaleka není jediný podvod, kterého se tito „chovatelé“ dopouštějí.

Také se vám může stát, že si odvezete domů místo určitého plemene roztomilé štěňátko, které vám s přibývajícím věkem vyroste v pěkného voříška. Další důvod pro je to, že pejsek má v papírech také datum narození, takže se vám nemůže stát, že si přivezete nechtíc pejska staršího nebo psí miminko sadisticky vytrhnuté z náručí své maminky.

Tady ovšem nekončí výčet výhod „papírového“ psa. Průkaz vám dále dává mnohem větší jistotu, že pes bude co nejvíce odpovídat standardu. To znamená, že bude nejen fyzicky, ale i povahově podobný tomu, kterého jste si vybrali v encyklopedii a bude mít stejné vlastnosti. To proto, že pejsci s vadami na kráse, ale i v povaze se z chovu vyřazují. A právě proto je u pesana bez PP vždy nejisté jestli nebude třeba agresivní, nebo nebude mít nožičky do „bž“. Štěňátka bez PP totiž zpravidla pochází z těchto, z chovu vyřazených rodičů, proto tady jistota klesá. Ale ani pes s PP není 100% zárukou, že bude bez chybičky, můžete mít prostě smůlu a štěně bude mít špatný skus nebo nesestouplé varle, případně jinou chybičku na kráse nebo v povaze. Zatím člověk přírodě neporučí, takže riziko tu je, ovšem u „papíráčků“ eliminované na tu nejnižší možnou míru. A pozor! Pokud vám chovatel tvrdí, že právě tohle štěňátko průkaz nezískalo, protože bylo nadbytečné, sprostě vám lže. Všechna štěňata průkaz dostávají ať jich je pět nebo patnáct! Pro pejska bez PP se většinou rozhoduje člověk pro jeho nižší cenu. Opět pozor! Záměrně nepíši – za podstatně nižší cenu. Ono totiž u některých pejsků je ten rozdíl již prakticky zanedbatelný. Oni „množiči“ o kterých jsem se zmínila v úvodu se totiž v honbě za mamonem dokáží velice přiblížit ceně za psa s PP a někdy, když mají to štěstí, že netušíte za kolik se pejsek s papíry dá pořídit, ji i překročí. Ovšem lidé jsou různí, takže i u bezpapíráčků můžete mít štěstí na chovatele. Já osobně mám pejska bez PP. V době, kdy jsem si ho pořizovala jsem byla bez práce, takže jsem to riskla a měla štěstí (naštěstí). Ovšem pokud si pejska kupujete musíte si uvědomit, že pořizovací cena je maličkostí proti tomu co vás bude čekat dál (veterinář, krmivo, vybavení, poplatek ze psa, škody způsobené psem ať už na domácí, či sousedově půdě, atd.). A ještě jednou pozor! Na množiče psů bohužel můžete narazit i v chovech pejsků s PP, naštěstí ovšem minimálně. A ptáte se jak se vůbec takový špatný chovatel pozná? Kupní smlouva je pro něj cizím slovem, pejsků má plný dvůr, většinou krmí krmivy kde 10 kg stojí 200kč (v těch granulích je asi tolik masa jako v dobře rostlé borovici nebo ještě méně), snaží se ušetřit na očkování a odčervení, prostě pejsky šidí kde může, aby náklady byli minimální a zisky co nejvyšší. Nikdy si od těchto lidí pejsky nekupujte, jen je tím v jejich činnosti podpoříte. Sice vám jistě bude toho ušmudlaného drobečka líto, ale tím, že jeho zachráníte dáte jeho majiteli popud k tomu aby ve svém díle pokračoval. A to jistě nikdo, kdo má ty naše uštěkané potvůrky rád, nechce. A co na závěr? Ať už se rozhodnete pro psíka s PP nebo bez, ať vám dělá jenom radost. A hlavně nezapomeňte, že jednou jste ho spojili se svým životem, a tím pádem za něj jste zodpovědní a to až do jeho, či vaší smrti.

Převzato z www new.psi-kocky.cz